O nieuchronności zmian

Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać nagranego dla nich wykładu prof. Henryka Mruka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (nie mógł osobiście uczestniczyć w spotkaniu). Jego wystąpienie dotyczyło ogólnych prawidłowości w prowadzeniu biznesu. Podkreślał m.in. pozytywne znaczenie zmian – zarówno w życiu, jak i biznesie („jedyną pewną rzeczą jest zmiana”). Mimo, że towarzyszy nam obawa przed zmianami, trzeba wychodzić poza strefę komfortu. Zwykle prowadzi to do lepszych rozwiązań, trzeba jednak wierzyć, że damy sobie radę. Radził także, by jako partnerów biznesowych wybierać tych, którzy są dynamiczni, elastyczni i kreatywni. – Jeżeli jesteśmy kreatywni, nie musimy się niczego obawiać. Wszystko co dotyczy przyszłości powinniśmy postrzegać w zakresie akceptacji zmian, które będą nam cały czas towarzyszyły – mówił.

Rozwój sprzedaży

Na temat wyników sprzedaży osiągniętych przez firmę HM.Clause mówił Michał Taraska. Ubiegły rok był bardzo dobry. Sprzedaż w 2016 wzrosła w stosunku do poprzedniego roku fiskalnego o 13% – do 325 mln euro. Także w Polsce mijający rok oceniany jest bardzo dobrze – nastąpił wzrost obrotów w stosunku do poprzedniego o ponad10% – i za tak dobre wyniki podziękował dystrybutorom. W ostatnim czasie nastąpiła rozbudowa oferty handlowej o odmiany warzyw dla przetwórstwa. – Mamy naprawdę bardzo dobre portfolio odmian dla przemysłu przetwórczego, poszerzyliśmy także ofertę pomidorów szklarniowych i tunelowych – informował M. Taraska.

Michał Taraska - dyrektor polskiego oddziału HM.Clause omówił wyniki sprzedaży
Michał Taraska, dyrektor polskiego oddziału HM.Clause omówił wyniki sprzedaży



Znane i nowe odmiany

Ofertę odmian warzyw omówiła Dorota Wielgat, odpowiedzialna za doświadczenia i rozwój produktów m.in. do uprawy pod osłonami. Podkreślała, że firmy nasienne na badania i rozwój – czyli głównie hodowlę nowych odmian przeznaczają bardzo dużą część dochodów – między 16 a 20%. W firmie HM. Clause jest to 18% (dla porównania w firmach farmaceutycznych jest to 12%, a np. w Apple – około 5%).

Dorota Wielgat omówiła ofertę odmian warzyw HM.Clause
Dorota Wielgat, specjalistka ds. rozwoju produktu, omówiła ofertę odmian warzyw HM.Clause

Jak przekazała Dorota Wielgat ich firma ma obecnie w ofercie odmiany pomidora wpisujące się w utrzymującą się od kilku lat modę na pomidory malinowe (którą określiła jako „pink manię”). Do odmiany Pink Beauty F1, łatwej w uprawie, o kulistych do lekko spłaszczonych owocach, osiągających masę około 180 g dołączyła, Katy Rose F1 (CLX 37888 F1) o przewadze cech generatywnych (polecane szczepienie na podkładkach) i nieco większych, kulistych owocach (180-220 g). W testach jest malinowy pomidor o owocach śliwkokształtnych, łatwy w uprawie i mało podatny na suchą zgniliznę wierzchołków owoców.

W grupie odmian o typowej barwie owoców „hitem” firmy jest odmiana Beef Bang F1 (190-240 g), o przewadze cech generatywnych. Nowszą propozycją jest Celesteen F1 o dużych owocach (200-250 g), nie drobniejących w czasie upałów, wczesna i bardzo plenna, charakteryzująca się silnym wigorem i dobrą zdrowotnością roślin.

Nowymi propozycjami wśród odmian papryki są wczesny Muriel F1 – czerwony, ładny blok, oraz Destello F1 – żółty blok (czyt. też PO 5/2016).