Gdzie na świecie produkuje się znakomite wina z czarnej porzeczki i jagody kamczackiej? Gdzie piwowarzy nauczyli się dodawać do piwa truskawki i maliny? Odpowiedź może być jedna – w Polsce. Mamy wszystko by tak się stało. Znakomite owoce, bogactwo gatunków i odmian, kompetencje, tradycje, pokłady ambicji, pasji i kreatywności. Kiedy tak się stanie? Jeśli połączymy ten potencjał i będziemy go promować. Taki projekt właśnie powstaje. Patronować mu będą czasopisma Restauracja oraz Hotelarz. Nagrodą w konkursie jest promocja wśród właścicieli i kadry zarządzającej HoReCa.

Skąd pomysł na taki projekt?

– Owoce jagodowe i alkohole to przykład produkcyjnych i eksportowych sukcesów. Na co dzień widzimy kooperacje producentów i przetwórców. Widzimy, że na tym styku powstają nowe produkty. Obserwujemy też zainteresowanie tematyką alkoholi w środowisku plantatorów. Dużo ludzi robi je z pasji i coraz więcej komercyjnie. Chcemy ich wszystkich spotkać. Używając metafory owocowej – branża dojrzała już do tego – mówi Witold Boguta, Prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Jakie są atuty jagodowych trunków?

Owoce jagodowe to kategoria rosnąca. Określamy je jako superowoce. Alkoholowe atuty można ująć w 3 grupach – doznania smakowe, autentyzm i atrakcyjność biznesowa.
Rozpoznawalny przez konsumentów smak i słodko-kwaśne aromaty owoców jagodowych stały się pierwszym atutem ich konsumpcji. Z badań Kantar wynika, że to efekt pandemii – czasu spędzonego w kuchni i wspólnych posiłków. Rocznej refleksji na temat tego co jemy. Jeśli powinniśmy zatem serwować dania z lokalnymi alkoholami – a powinniśmy – to zaznaczmy, że mówimy tu o alkoholach, które mamy w DNA i które są częścią kultury polskiego stołu.
Autentyzm to wypadkowa kilku food terenów. Chcemy rzeczy zdrowych, produkowanych z szacunkiem dla natury. Coraz lepiej rozumiemy regionalizm i lokalność. Chcemy znać ludzi, którzy tworzą nasze jedzenie, ufamy im, wspieramy ich i doceniamy. Nalewki to „chluba wielowiekowej polskiej tradycji kulinarnej”. To tożsamość i pole do eksplorowania tradycji. Okowity i destylaty mają stać się elementem promocji regionalnej żywności. To ma sens, ponieważ owoce jagodowe mają lokalny charakter i są bardzo charakterystyczne dla naszego klimatu. Duże amplitudy temperatur, rocznych i dziennych, dają im intensywny smak i kolor. Nigdzie też na świecie nie produkuje się ich w tak dużym wolumenie i asortymencie. Integracja i dobry wizerunek jagodowych plantatorów dopełnia obraz wyjściowy.

Czy mówimy o kategorii, która będzie rosnąć?

Wydaje się, że „tak”. Wina owocowe to dziś kategoria rosnąca, a nowa ustawa winiarska poprawi ich dostępność. Owoce jagodowe to od lat najpopularniejsza grupa polskich owoców używanych przez piwowarów. Obok truskawki, maliny, porzeczki, warzone są piwa z aronią, agrestem, jeżyną, jagodą kamczacką. W ostatnich latach domowe trunki przeżywają swoisty renesans. Lokalne festiwale nalewek biją rekordy liczby zgłoszeń.

– Promujemy modną branżę, która stawia na jakość i przetwarza owoce jagodowe. Przybliżamy miłośnikom owoców jagodowych wina, nalewki będące klasyką polskich alkoholi i jagodowy kraft. Zapraszaliśmy już do najlepszych pubów. Poczuliśmy, że wzrost świadomości tego jak dynamicznie rozwija się polskie piwowarstwo rzemieślnicze jest ważny. Dla wszystkich, którzy promują jakościowe podejście do życia, naturalne produkty, smakową otwartość i kreatywność. Współpraca z restauratorami to okazja do poszerzenia rynku, prezentacji naszych trunków nowym ludziom, rozszerzenia jagodowej oferty. Liczymy, że projekt spodoba się i na stałe wpisze w kalendarz – mówi Witold Boguta, Prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.



Miejsce: Pałac Mała Wieś koło Grójca, Mazowsze.
Termin: 3 października 2022 r.
Szczegóły na: BerryFest.pl
Źródło: Czas na polskie superowoce