Rekordowa liczba wystawców i zwiedzających – sukces 15. edycji TSW!
Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW, jakie odbyły się 22 i 23 stycznia w halach Targów Kielce, po raz kolejny odnotowały sukces pod względem liczby wystawców i zwiedzających. W piętnastej już edycji TSW udział wzięło około 460 wystawców z 18 krajów (w poprzednim roku było 424 wystawców), w tej liczbie były aż 72 firmy zagraniczne. W ciągu 2 dni targi odwiedziło 16 737 gości – to niecałe 3 tysiące więcej niż podczas poprzedniej edycji TSW, które odwiedziło 13 832. To świetne wyniki, tym bardziej w czasie, gdy wiele krajowych imprez targowych w naszej branży mocno traci na popularności.
Wyrazem uznania dla twórcy targów i ich znaczenia w branży ogrodniczej była statuetka jabłka (nawiązująca do symbolu polskiej prezydencji w UE), jaką podczas uroczystego otwarcia targów prof. Dorota Konopacka, dyrektor Instytutu Ogrodnictwa-PIB, wręczyła organizatorowi TSW – Jackowi Kłudce, prezesowi Oficyny Wydawniczej Oikos.
Nagrody im. prof. Szczepana A. Pieniążka…
…to od 2014 roku stały punkt programu Targów Sadownictwa i Warzywnictwa. Tym razem kapituła nagrody pod przewodnictwem prof. Doroty Konopackiej, dyrektor Instytutu Ogrodnictwa-PIB w Skierniewicach, przyznała trzy równorzędne nagrody oraz jedno wyróżnienie.
Nagrody otrzymały firmy:
– Agrosimex – za nawozowy produkt mikrobiologiczny Pantoea Care;
– Hortplant Jerzy Dominikowski – za późną odmianę truskawek ‘Hobby’;
– Royal Brinkman – za robot Fravebot Scout, służący do monitorowania stanu upraw i prognozowania plonów.
Wyróżnieniem uhonorowano firmę Weremczuk za Agregat otrząsająco-czyszczący MAJA Automatic.

Konferencje TSW 2025
TSW to także liczne konferencje branżowe. W tym roku było ich 7 i były poświęcone wyzwaniom sadowniczym w 2025 roku, uprawie roślin jagodowych, uprawie truskawki, maliny, porzeczek i winorośli – tej tematyce po raz pierwszy poświęcono konferencję – a także produkcji warzyw na rynek warzyw świeżych i dla przetwórstwa oraz technikom i narzędziom w Rolnictwie 4.0.
Kilka ważnych wystąpień na otwarcie targów
W uroczystym otwarciu Targów Sadownictwa i Warzywnictwa uczestniczyli liczni goście reprezentujący Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy w Skierniewicach, przedstawiciele władz lokalnych i instytucji oraz firm będących głównymi partnerami targów, Agrosimex oraz Timac Agro Polska, a także firm uczestniczących w konkursie o nagrodę im. prof. Szczepana A. Pieniążka, który honoruje najnowocześniejsze produkty, maszyny i usługi w branży ogrodniczej. W wystąpieniach podkreślano znaczenie współpracy świata nauki z praktyką, czego dobrym przykładem jest nagrodzony produkt mikrobiologiczny oferowany przez firmę Agrosimex, a opracowany przez naukowców z Instytutu Ogrodnictwa-PIB ze Skierniewic. Tu od razu uwagę warto zwrócić na rosnące znaczenie rozwiązań mikrobiologicznych, których bardzo wiele pojawiło się na naszym rynku – było to widoczne także podczas targów w ofertach wystawców. Kolejny temat, często powtarzany podczas tych krótkich wystąpień, to rozwój Rolnictwa 4.0 i wzrost znaczenia rozwiązań cyfrowych czy zautomatyzowanych.
Adam Nowak, podsekretarz stanu w MRiRW
Podczas krótkiego wystąpienia podkreślał, że targi TSW świadczą o tym, jak istotną częścią polskiego sektora rolno-spożywczego jest sektor sadownictwa i warzywnictwa, a jego ramach innowacje, transfer wiedzy, dobra współpraca i rozwój. Zwracał uwagę, że doskonałym uzupełnieniem targów jest dyskusja poświęcona polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W jego ocenie sukces, który odnieśliśmy przez ponad 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej, wynika m.in. z bardzo sprawnego wykorzystania środków ze wspólnej polityki rolnej, które trafiają do producentów owoców i warzyw. Podkreślał jednak, że wciąż mamy dużo do zrobienia, jeśli chodzi o ceny produktów ogrodnictwa, by były sprzedawane w odpowiednich cenach. Jak stwierdził mamy produkcję na jednym z najwyższych poziomów w Europie, ale wiele krajów o mniejszej produkcji uzyskuje dużo większej wartości w sprzedaży.

Adam Nowak poinformował, o zwiększeniu kwoty na wsparcie działań realizowanych w ramach Rolnictwa 4.0. Nabór wniosków był ogłoszony jeszcze w roku 2023 r. Pierwotną kwotę przeznaczoną na ten cel – niecałe 200 milionów złotych – najpierw udało się zwiększyć do 492 milionów złotych, a obecnie są rozpatrywane wnioski na dofinansowania do kwoty 1 mld 150 mln złotych, co ma pozwolić na zrealizowanie wszystkich złożonych wniosków w ramach Rolnictwa 4.0, które uzyskały pozytywną ocenę formalną. Informował również że ministerstwo podejmuje działania z Polską Agencją Inwestycji i Handlu, aby wspierać promocję polskich produktów na rynkach globalnych.
Michał Skotnicki, wojewoda świętokrzyski…
… jest mocno związany z branżą ogrodniczą, gdyż sam jest sadownikiem. Podkreślał m.in. że w świętokrzyskim rejonie upraw, dotkniętym silnymi wiosennymi przymrozkami, bardzo dobrze została przyjęta pomoc finansowa udzielona przez MRiRW, pozwalająca producentom na utrzymanie upraw w dobrym stanie i wznowienie uprawy w bieżącym roku.

Michał Skotnicki poruszył również inny temat, zwracał uwagę, że trzeba mówić również o zagrożeniach, jakie mogą pojawiać się na rynku globalnym. – Bardzo dziękujemy rządowi, że jasno, twardo i wyraźnie powiedział nie umowie pomiędzy UE i krajami międzynarodowej organizacji gospodarczej Mercosur (należą do niej Brazylia, Argentyna, Paragwaj, Urugwaj, Boliwia i Wenezuela), tak abyśmy ochronili i rynek rolniczy europejski, a przede wszystkim nasz rynek krajowy – powiedział. Podkreślał, że normy, które obowiązują naszych producentów rolnych, producentów warzyw i owoców – takie jak duże ograniczenia w stosowaniu środków ochrony roślin – nie dotyczą krajów Ameryki Południowej. Jego zdaniem również europejskim handlu międzynarodowym powinno się krytyczniej spojrzeć na takie kraje, jak Mołdawia, Serbia czy Macedonia, w których producenci również nie muszą być objęci tak szczegółowymi kontrolami i redukcją środków ochrony roślin, jak np. polscy ogrodnicy, a produkty z wymienionych krajów również mogą trafiać na polski rynek.
Dr Andrzej Mochoń – prezes zarządu Targów Kielce
Prezes Targów Kielce przypomniał, że TSW zostały zorganizowane w Kielcach już po raz trzeci. Wyraził też nadzieję, ze kolejne edycje targów będą jeszcze większe… a będzie to możliwe, ponieważ planowana jest rozbudowa zaplecza targowego. W miejscu jednej z hal (numer 7), która zostanie wyburzona, powstanie nowa, o powierzchni 15,5 tys. m2 i o wysokości 15 metrów, z antresolą o powierzchni 3 tys. m2, gdzie powstaną sale konferencyjne. Do czasu ukończenia budowy w innym miejscu będzie funkcjonować hala tymczasowa, pozwalająca pomieścić wystawców kolejnych wydarzeń targowych w Kielcach.














