Kilka słów o uprawie ogórków brodawkowych

Marcin Pawlak, specjalista z firmy Rijk Zwaan, przedstawił podstawowe informacje na temat uprawy w systemie wysokiego drutu (high wire system, metoda opuszczana). Jak informował państwo Warszewscy od czterech lat uprawiają wyłącznie odmianę Kybria F1 w takim właśnie systemie. Powierzchnia uprawy wynosi 18000 m2 a zagęszczenie roślin 2,5 szt./m2. Rozsadę posadzono na miejsce stałe 15 lutego. Początkowo warunki uprawy były trudne – ze względu na małą ilość światła. Pierwszy zbiór ogórków nastąpił 8 marca. Zbiory z nasadzenia wiosennego będą trwały co najmniej do końca czerwca. Jak informował M. Pawlak odmianę tę można przeznaczać również do nasadzeń całorocznych. W czasie spotkania rośliny były w dobrej kondycji.

Kybria F1 jest odmiana jest typu multifruit — tworzy wiele owoców w węźle, nawet powyżej pięciu. Z każdego węzła otrzymuje się średnio od 2 do 3 owoców Roślina ma pokrój otwarty i niezbyt długie międzywęźla, owoce są odsłonięte, co ułatwia zbiór. Odmiana jest partenokarpiczna, grubobrodawkowa, o bardzo ciemnej skórce. Owoce mają bardzo małą komorę nasienną, dzięki czemu osiągają dużą masę. Nadaje się do kiszenia i na zaopatrzenie rynku warzyw świeżych. Odmiana bardzo dobrze nadaje się do uprawy w systemie wysokiego drutu. Rośliny tworzą samokończące pędy boczne, mają bardzo mocny system korzeniowy.

Inne odmiany ogórków i pomidorów

Podczas spotkania polecano również inne odmiany ogórków do uprawy szklarniowej – m.in. brodawkową Lenarę RZ F1, o owocach jaśniejszych niż u Kybrii, polecaną do uprawy na parasol. Z ogórków szklarniowych o gładkiej skórce wymieniano m.in. Mewę RZ F1 – nadającą się  zarówno do nasadzeń wiosennych, jak i jesiennych, o owocach długości od 20 do 25cm. Odmiana ta ma długie międzywęźla. Do niższych obiektów polecano odmianę Meleas F1 o ok. 25% krótszych międzywęźlach. Nową propozycją do uprawy „na parasol” lub w systemie wysokiego drutu jest Medora F1, o owocach długości od 18 do 22cm. Khedira F1 jest polecana do  nasadzeń tunelowych, gdyż wytrzymuje gorsze warunki uprawy. Odmiana ta ma jednak ograniczoną tolerancję na niekorzystne warunki świetlne i nie nadaje się do uprawy jesiennej.

Do drugiego cyklu uprawy polecano także kilka odmian pomidorów: Doufu F1 – o owocach osiągających od 160 do 180 g, w gronie zawiązuje się po 6-8 pomidorów. Owoce malinowej Esmiry F1 mają od 180 do 200g. Rośliny można prowadzić nawet na 10 gron. Jest to odmiana o smacznych, twardych owocach.



Ochrona biologiczna w praktyce

Na temat ochrony biologicznej informacji udzielał Paweł Kloc, przedstawiciel firmy Koppert. Na plantacji państwa Warszewskich najwięcej problemów w ubiegłych latach stwarzał przędziorek. By zapobiec rozwojowi populacji tych szkodników, na początku sezonu uprawowego został zastosowany preparat o nazwie Spical Plus. Jest to produkt w formie saszetek z dobroczynkiem kalifornijskim (Neoseiulus californicus), który umieszczano w liczbie około 1000 sztuk drapieżnych roztoczy na 2,5 m2. Dobroczynki uwalniają się z saszetek przez 5-6 tygodni zasiedlając cała uprawę. W tym samym momencie zastosowano saszetki produktu Swirski Mite LD z gatunkiem Amblyseius swirskii, który bardzo skutecznie zwalcza wciornastki i mączlika szklarniowego. Swirski Mite LD jest obecnie najdłużej działającym preparatem biologicznym, który skutecznie kontroluje te szkodniki, gdyż minihodowle w saszetkach uwalniają tego roztocza aż do 8 tygodni. Dzięki czemu można osiągnąć bardzo wysoką populację tych organizmów pożytecznych w uprawie. Do monitorowania tych szkodników, na gospodarstwie państwa Warszewskich są rozwieszone żółte i niebieskie tablice lepowe Horiver. Interwencyjnie w uprawie stosowano również Spidex, zawierający dobroczynka szklarniowego. Rozsypuje się go w miejscach ognisk występowania szkodnika. Jedna butelka preparatu zawiera co najmniej 2000  roztoczy, przy małym nasileniu szkodnika zaleca się około 10 sztuk roztoczy na m2, gdy populacja szkodnika jest bardzo duża 100 sztuk na m2. W uprawach zaatakowanych przez przędziorki można zastosować także błonkówkę Feltiella acarisuga.

Ochrona biologiczna na tym gospodarstwie jest stosowana już drugi sezon i właściciel zauważył, że za pomocą tej technologii, w tym roku nie musiał wykonywać żadnych oprysków insektycydowych. To bardzo pozytywnie wpłynęło na poprawę jakości i wysokość uzyskiwanych plonów. Potencjał plonotwórczy roślin nie był hamowany przez środki chemiczne a państwo Warszewscy zbierają plony bez pozostałości chemicznych w owocach.